Dla wszystkich, którzy interesują się historią
I ranga
Witam,
Jakiś czas temu znalazłem takie oto wzmianki:
...Co prawda 1 września oddziały słowackie ze zgrupowania Škultéty (2 dywizja) przekroczyły granicę w rejonie Piwnicznej, lecz zostały z łatwością powstrzymane przez pododdziały polskie z 2 Brygady górskiej (oddział wydzielony Piwniczna, kryptonim Stanisław - 1 kompania batalionu KOP Żytyń, 1 i 3 kompania batalionu ON Limanowa, kompania ciężkich karabinów maszynowych, działko ppanc z plutonu ppanc 1 pułku strzelców podhalańskich, dwa działa pozycyjne, pluton łączności, pododdziały straży granicznej). Co więcej żołnierze 1 kompanii batalionu KOP Żytyń dokonali w nocy z 1 na 2 września udanego wypadu na stronę słowacką, zajmując chwilowo Mníšek nad Popradem, Kače oraz Pilhovčik...
Tomasz Basarabowicz, Pozycja "Rytro" na tle działań w Beskidzie Sądeckim. Wrzesień 1939, Militaria Nr 4 lipiec-sierpień 2008
1 września 1939 roku mieszkańców Gorlic obudził ryk przelatujących nad miastem niemieckich samolotów bombowych lecących w stronę Jasła. Wywołał on popłoch wmieście, będąc namacalnym dowodem, że wojna z Niemcami stała się faktem. W tym samym czasie oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza wchodzące w skład 2. Brygady Górskiej zostały zaatakowane w okolicach Czorsztyna przez niemiecki pułk pancerno-motorowy i wobec przewagi nieprzyjaciela musiały opuścić swoje stanowiska. Natomiast na granicy, gdzie stacjonował Batalion Obrony Narodowej "Gorlice" panowała cisza. Prowadzono nasłuch, obserwację granicy i terenów Słowacji. Oprócz ruchu małych oddziałów piechoty nieprzyjaciela nie zaobserwowano jednak nic szczególnego. Ośmielony takim stanem rzeczy dowódca BON "Gorlice" kpt. Stanisław Czwiertnia wydał rozkaz dokonania wypadu na terytorium Słowacji w celu wysadzenia mostu przed miejscowością Becherov, co miało uniemożliwić zmotoryzowanym wojskom niemieckim szybkie przedostanie się w okolice Wysowej. Most wysadzono, ale sukces okupiono stratą strzelca Władysława Jurkiewicza.
Andrzej Ćmiech, "Trzy dni bronili miasta" Kampania wrześniowa na ziemi gorlickiej. "Gazeta Gorlicka", piątek 31 sierpnia 2007 roku
Czy wiecie coś o tych wydarzeniach lub innych działaniach WP w 1939 roku na terenie Słowacji?
Pozdrawiam
G.
Ostatnio edytowany przez Gregorus (2009-08-31 06:22:39)
Offline
I ranga
Poszperałem trochę i znalazłem jeszcze to:
2 września doszło przy szlabanie granicznym w Barwinku do incydentu, w wyniku którego zwabiony i zastrzelony został polski oficer – por. Rajmund Świętochowski – dowódca 1 plutonu 1 kompanii. W wyniku odwetu, pomimo braku zgody dowództwa, wypad żołnierzy 1 plutonu doprowadził do spalenia piętrowego drewnianego budynku słowackiej strażnicy (na północ od wsi Vyšný Komárnik).
Janusz Kubit, "Wrzesień 1939 r, - trzeci agresor". Dukielski Przegląd Samorządowy, Nr 09/2008
W nocy z 2 na 3 września 6 kompania kpt Kazimierza Maciejewicza 2 pp KOP „Karpaty” przeprowadziła wypad poprzez przełęcz Beskid (na południe od Jaślisk w kierunku wsi Čertižné) na placówkę słowacką (Čertižské Sedlo) i wzięła jej obsadę do niewoli. 5 września Słowacy zajęli Czeremchę, zostali jednak zatrzymani pod Lipowcem i wieczorem wycofali się na pozycje wyjściowe. W nocy z 5 na 6 września 5 kompania kpt Szczepana Madera z 2 pp KOP „Karpaty” i 3 kompania Batalionu ON „Brzozów” kpt Stanisława Godawy dokonały wypadu odwetowego na Čertižné w Słowacji. W akcji tej, częściowo tylko udanej, zginął dowódca 1 plutonu – por. Paweł Łazarewicz. Nad ranem 6 września batalion ON „Rzeszów” dokonał wypadu 3 kompanią kpt Stanisława Sowińskiego na wzgórze 664 „Dębi Wierch”, a 1 pluton ppor. Józefa Patryny z 1 kompanii na wzgórze 675 „Czeremcha”. Słowacy nauczeni wcześniejszym bojem czuwali i nie dali się zaskoczyć. Podczas walk poległ dowódca 3 kompani.
Janusz Kubit, "Wrzesień 1939 r, - trzeci agresor''. Dukielski Przegląd Samorządowy, Nr 10/2008
Pozdrawiam
G.
Ostatnio edytowany przez Gregorus (2009-09-05 07:54:57)
Offline
I ranga
Czy wiecie coś o ostrzelaniu Preszowa przez R-XIII D z 56 Eskadry Obserwacyjnej?
Pozdrawiam
G.
Offline
I ranga
A co myślicie o ks. Tiso, przywódcy Słowacji w latach 1939-45?
Offline
I ranga
Pewnie to już widzieliście:
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=5 … a#p1360545
Co myślicie o takiej wersji wydarzeń:
http://spravy.pravda.sk/tisovi-vojaci-b … domace_p29
Offline
Użytkownik
Jestem związany z (nieistniejącą już) wsią Czeremcha, ale też lubię Czertizne. POstaram się może poszukać tego grobu porucznika? W każdym razie ciekawa ta historia
Offline
I ranga
Rzeczywiście sprawa trąci odrobinę Przygodami dobrego wojaka Szwejka
Offline
Użytkownik
Cóż, myślę, że rola Słowacji często jest pomijana w trakcie II wojny światowej. A była ona przecież takim samym agresorem na Polskę jak Niemcy.
Cóż, Polacy ze Słowakami wywodzą się razem z plemion zachodniosłowiańskich, jednak myślowo bliżej nam chyba do Węgrów, którzy w trakcie II wojny światowej zachowali się wobec Polski honorowo i nie wzięli udziału w agresji na Polskę oraz zabronili niemiecko-słowackim wojskom ataku ze strony węgierskiego terytorium (przez jakiś czas przed wojną graniczyliśmy z Węgrami w Beskidach Wschodnich) oraz zniszczyli jeden ze swoich mostów, przez który miała ruszyć niemiecka kolumna wojskowa, co zapobiegło atakowi na Polskę z tej strony.
Offline
I ranga
NRohirrim napisał:
oraz zniszczyli jeden ze swoich mostów, przez który miała ruszyć niemiecka kolumna wojskowa, co zapobiegło atakowi na Polskę z tej strony.
Możesz coś więcej o tym powiedzieć?
Offline